fbpx

Како да останеш мотивиран во фитнесот?

Разбираме дека постигнувањето на вашите цели не е секогаш права линија и дека може да има предизвици на патот по кој сте тргнале. 

Вашата мотивација не е секогаш на исто ниво кога се работи за секојдневното вежбање… 

Чувствувате дека ви треба малку засилување?  

Прочитајте ги овие врвни совети за тоа како да ја одржите вашата фитнес мотивација! 

Прославете ги победите – секој напредок е причина да бидете горди на себе и да продолжите понатаму.  

Следете ги вашите тренинзи – запишувајте белешки на вашиот телефон, следењето на вашите вежби може да ви покаже дали кревате полесно или потешко или ги повторувате вежбите. Ова ќе ви даде одлични резултати дека се движите во вистинската насока. 

Понесете пријател – одличен начин да ја задржите вашата мотивација е да понесете пријател или член на семејството на вежбање со вас. Ако имате пријател кој вежба со вас, може да ви помогне да се чувствувате одговорно, а уште поважно од тоа, ги прави вашите тренинзи позабавни!  

Разговарајте со тренер – ако некогаш сакате да испробате некоја нова вежба, разговарајте со професионалец во салата кој може да ви даде одлични упатства и совети. Додавањето на нешто ново во тренингот може да ви помогне да ја одржите вашата мотивација 

Никогаш не бидете строги кон себе – последниот и веројатно најважниот совет е да бидете љубезни кон себе. Имањето рамнотежа во вашиот живот и покрај лошиот ден е клучно за одржување на вашата мотивација. 

Постојано потсетувајте се зошто го правите тоа и прославувајте колку далеку веќе сте стигнале! 

Како секогаш да имате одличен тренинг?

Можно е да добиете суперефективен тренинг за 30 минути и да правите само неколку тренинзи неделно, ако ги максимизирате вашите тренинзи. 

Ограничете ги вашите тренинзи на 30-40 минути. Иако тенденцијата на некои луѓе кои навистина сакаат да извлечат многу од нивните тренинзи е да поминуваат многу време во теретана, вистината е дека по 30 или 40 минути, придобивките не се толку големи.  

Подобро е да вежбате со поголем интензитет пократко време. 

Вежби со висок интензитет: Ако штотуку почнувате со вежбање, најдобро е да се движите бавно. Ако трчате или возите велосипед, на пример, изградете ја вашата издржливост најмалку еден месец пред да се впуштите во нешто поинтензивно. Меѓутоа, штом ќе ја имате таа основа на издржливост, засилете го интензитетот за да ја зголемите ефективноста на тренингот. 

Протеини: Многу луѓе не обрнуваат доволно внимание на добивање на протеинот што им е потребен на мускулите за обнова. Ако не го правите тоа, ќе добиете многу малку од вашиот тренинг, бидејќи и кардио и вежбите за сила бараат протеини за градење мускули. Препорачуваме протеински шејкови. 

Вода: Не заборавајте да хидрирате во текот на денот. Потребни се неколку часа за вашето тело да ја апсорбира водата, така што не можете да пиете само пред вежбање. Направете навика да пиете вода редовно во текот на денот. 

Јаглехидрати: Jаглехидратите се главниот извор на гориво за нашето тело. Ако правите интензивни тренинзи, ќе ви требаат јаглехидрати или нема да имате доволно енергија. 

Бавно кревање: Многу луѓе полека ги контрахираат своите мускули и потоа се ослободуваат побрзо. Но, ако кревате полека во двете насоки, го максимизирате секое движење. Подигнете и спуштете до броење од 5 секунди во секоја насока. 

Потешка тежина: Кога започнувате, најдобро е да започнете со помали тежини за да можете да се фокусирате на добра форма.  

Комбинирани вежби: Наместо да ги изолирате вашите мускули со вежби како што е виткање на бицепс, можете да го максимизирате времето што го поминувате во тренингот со тоа што ќе правите вежби кои разработуваат повеќе мускулни групи одеднаш. Со само неколку вежби, можете да вежбате за целото тело.  

 

Зошто групното вежбање е одличен почеток за почетници?

Воведување на фитнес рутина во вашето секојдневие може да биде голем предизвик.

Ако не сте редовен клиент во теретана, одењето за прв пат може да биде застрашувачко.

Но, започнување фитнес во група за прв пат можеби е и подобра опција. На тој начин добивате инструкции, мотивација и другарство што можеби ќе ви треба за да започнете.

Еве неколку причини зошто придружувањето на групнo вежбање може да биде вистинско за вас:

1.Добивате професионални фитнес инструкции

Сертифицираните лични тренери можат да дадат одлични упатства за формата, интензитетот на тренингот и поставувањето цели. Тие можат да ви помогнат да се запознаете со опциите за вежбање кои се најдобри за вас и да се осигурате дека ќе добиете резултати од целата ваша напорна работа.

2.Mотивација во група

Тимската работа и другарството се големи причини зошто групното вежбање е исклучително популарно. Охрабрувањето дека „сите сме во ова заедно“ е моќна движечка сила и можеби ќе бидете изненадени од тоа колку ве мотивира.

3.Добивате инспирација од другите

Погледнете наоколу во другите и сфатете дека многу од нив биле во истата точка како вие во моментот. Знајте дека ако се придржувате до вашата рутина, можете да го достигнете нивното фитнес ниво. Луѓето околу вас имаат различни приказни, одвојте време да ги ислушате како ги постигнале целите.

4.Шанса да запознаете нови луѓе

Редовното одење во теретана е полесно кога имате партнер за вежбање, а групниот тренинг е одличен начин да запознаете луѓе кои имаат слични фитнес цели. Секоја фитнес теретана е одлично место за здрава дружба.

5.Групното вежбање е позабавно

Да не го заборавиме овој важен аспект. Кога правите некоја вежба погрешно, некој од групата или инструкторот се овде да ве исправат. Најдоброто искуството во групното вежбање  е тоа дека размислувате позитивно на фактот дека согорувате калории и се потите побрзо отколку сами да вежбате.

Endospheres третман

Endospheres е глобално признат третман за извонредност на целото лице и тело.

Благодарение на неговите револуционерни методи на лекување, овој третман има способности да се справи со несовршеностите на телото и лицето (борба против целулитот, враќање на процесот на стареење на кожата, измазнување на изгледот и чувството на кожата).

Овој третман е 100% НЕИНВАЗИВЕН.

Ендосфери е технологија која користи иновативен систем за компресивни микровибрации. Третман кој преку уред со валјак составен од 55 силиконски сфери, генерира механички вибрации со ниска фреквенција. Ова делува на главните причинители на целулитот, стаза на лимфата, задржување на течности и таложење на масни клетки.

Третманот се изведува на цело тело и лице. Се разбира, најпопуларен е на области како што се бутовите, задникот и надлактиците бидејќи тука најчесто се забележува проблемот.

Неколку реномирани универзитети и медицински институти покажаа значајни, гарантирани и долготрајни резултати од клиничките тестови на оваа терапија. Се покажа дека ги затегнува и тонизира мускулите и ткивата, ја измазнува кожата, ја подобрува структурата и ги измазнува лицето и телото.

Благодарение на терапијата со ендосфери, телата се повторно извајани, а лицата подмладени.

Како здраво да ги поминете празниците?

Новогодишните празници се време за уживање, но не дозволувајте ова да биде зелено светло за претерано уживање!  

Поминете го овој период без премногу влијание врз вашето здравје.  

Прочитајте неколку топ совети за поздрав Божиќ: 

Охрабрете го целото семејство да излезете на прошетка во одреден момент – идеално, после вечерата за да го поттикнете варењето на храната. 

-Обидете се да внимавате на тоа колку пиете и да ги ограничите алкохолните пијалоци со безалкохолните. 

-Многумина од нас патуваат низ земјата, изложувајќи се себеси и другите на различни вируси на настинка. Минимизирајте ги ризиците со одржување на здрав имунолошки систем како јадење здрава исхрана, доволно спиење и физичка активност. 

-Ова време на доцни ноќи, прекумерно уживање и забави, поважно е од кога било да ги внесете вашите витамини и минерали, за да ви помогнат да останете во добро здравје. Осигурете се дека на вашата божиќна листа има доволно овошје и зеленчук. 

И што е најважно, имајте среќна, здрава празнична сезона! 

Фитнес за секоја возраст!

Не е важно на која возраст сте, што работите, колкава килажа имате или какво е вашето фитнес тело во моментот – секој треба да го вклучи вежбањето во својата секојдневна рутина.

Понекогаш деновите можат да бидат хаотични, и ни се чини дека нема доволно часови во денот за да се трча маратон над сите обврски!

Зошто фтинесот е наменет за сите годишни возрасти?

Вежбањето има многу позитивни страни. Не само што помага за подобрување на вашето здравје, намалувајќи го ризикот од големи болести, како што се срцеви заболувања и мозочен удар до 50%, туку има и многу други придобивки. Како прво, тоа може да направи да се чувствуваме посреќни! Кога вежбате, вашето тело ослободува хемикалии наречени ендорфини, кои предизвикуваат позитивно чувство во телото. Некои специјалисти сугерираат дека вежбањето може да ви помогне да се справите со чувствата на блага до умерена депресија. Вежбањето, исто така, ни помага да се чувствуваме порелаксирано и подобро да спиеме, за возврат да имаме позитивно влијание врз нивото на енергија во текот на следниот ден. Овие придобивки позитивно влијаат и кај младите и кај постарите, што значи фитнесот треба да ни стане секојдневна обврска на сите.

И, запомнете дека не е важно колку бавно напредувате, сè додека продолжувате да туркате напред!

Колку често треба да вежбате?

Вежбањето е значајно за одржување на здрав начин на живот. Сепак, може да биде предизвик да се одреди колку често треба да се вежба. Американското здружение за срце препорачува возрасните да се вклучат во најмалку 150 минути аеробна активност со умерен интензитет или 75 минути аеробна активност со силен интензитет неделно. 

Поедноставно кажано, ова значи дека треба да се стремите да вежбате најмалку 30 минути дневно, пет дена во неделата. Меѓутоа, ако сега започнувате за прв пат со вежбање, од суштинско значење е да започнете полека и постепено  за да ја градите својата издржливост и сила. 

Знаењето колку дена треба да вежбате може да биде збунувачки. Ова е особено така ако времето што го одвојувате не се совпаѓа со вашите цели. 

Без разлика дали вашата цел е почесто да изгубите неколку килограми или да ја зголемите количината на тежина што ја кревате за да стекнете мускули, следните совети можат да ви помогнат да ја постигнете целта побрзо и со поголема успех. 

Планирајте ги вашите тренинзи за да вклучите комбинација од:

-кардио 

-тренинг за сила 

-истегнување

За максимални резултати, програмата за вежбање треба да се состои од кардиоваскуларни вежби и вежби за јачина. Кога кревате тегови, ја зголемувате чистата мускулна маса. Ова ви овозможува да го зголемите вашиот метаболизам и да согорувате калории со поголема брзина, дури и кога не вежбате. 

Зачестеноста на вашата рутина за вежбање ќе зависи од вашите фитнес цели, распоред и физички способности. Сепак, од клучно значење е вежбањето да биде редовен дел од вашата рутина за да се одржи оптимално здравје и благосостојба. 

Ве очекуваме на тренинг! 

Коронавирус- колку е безбедно вежбањето во Фитнес сала?

Коронавирус- колку е безбедно вежбањето во Фитнес сала?

 

Изминатата година беше збунувачка за сите посетители на фитнес центрите. На почетокот на март спортските сали и фитнес центрите добија насоки да ги затворат вратите како една од мерките за сузбивање на тогаш новиот Коронавирус. Домашните онлајн тренинзи станаа норма и секојдневие. Потоа, крајот на јуни беше обележан со повторно отворање на сите фитнес и спортски објекти, секако под строго регулирани услови.

Фитнес сала и коронавирус – што вели статистиката?

По отворањето на фитнес салите во Англија беше спроведено едно истражување кое опфати повеќе од 1300 фитнес сали. Во првите трите недели од повторното отворање (25 јули до 16 август), имало повеќе од осум милиони посети на фитнес центрите. Од податоците, само 17 лица кои биле во посета на фитнес салите во Англија, биле тестирани позитивно на ковид-19, што резултирало со 0,020 случаи на секои 10 000 посети.

Од друга страна, согласно извештајот за надзор на јавното здравје во Англија, во периодот од 19 до 25 Октомври биле регистрирани 107.046 луѓе кои биле позитивни на коронавирус.

Од нив, 33.233 пријавиле контакт со други лица во претходните седум дена. 930 лица изјавиле дека биле во фитнес сала – тоа е 2,8% од сите пријавени локации. Притоа, не е познато дали истите биле изложени на коронавирусот во фитнес сала – само е познато дека ја посетиле салата.

Согласно овие податоци, фитнес салите се споменуваат во 2,8% од случаите, додека супермаркетите се застапени во 11,2%, а пабовите и баровите во 7,4% од вкупниот број на посетени локации.

Во недостаток на ваква статистика кај нас, ние би можеле само да констатираме што точно се случувало во нашиот фитнес центар:

Во месец октомври, од вкупно 6.066 посети и вкупно 356 активни членарини, 4 клиенти пријавиле дека се позитивни на ковид. Тоа изнесува 1,12% од вкупниот број на членови, притоа без никаква можност за трансмисија помеѓу нив со оглед на тоа што секој од нив доаѓал во различен термин, а дел и во различен период.

Согласно горе наведеното, почитувањето на протоколот е од есенцијално значење – почитување на термините, користење на сопствена крпа, одржување пристојна физичка дистанца, дезинфекција на справите пред и по секоја употреба и тоа како придонесуваат да останеме физички активни со минимална веројатност да се заразиме или да изложиме некој друг доколку ние го носиме вирусот.

 

Кога е најпогодно време да се вратите во фитнес сала после прележан коронавирус?

Бидете сигурни дека сте целосно подобри

Колку подолго и посериозно е Вашето искуство со коронавирусот, толку подолго време ќе Ви биде потребно да се опоравите и да се вратите на вежбање. Важно е да ја пратите својата состојба и да немате преголеми очекувања од себе.

 

Почнете пополека

Користете го вашиот разум. Започнете со кратки тренинзи со слаб интензитет. Во зависност од тоа како се чувствувате, постепено зголемувајте го интензитетот и времетраењето на тренинзите.

 

Слушајте го вашето тело

Ако повторно почнете да се чувствувате лошо или се чувствувавте целосно неспособни за активноста што ја правите, тогаш само повлечете се чекор наназад и обидете се повторно со нешто полесно кога ќе чувствувате можност за тоа.

 

Одморете се и опоравете се

Вашето тело беше ангажирано да се бори со доста сериозен вирус. Доколку покрај ова, дополнително го ангажирате Вашето тело и со вежбање може да се појават несакани ефекти. Затоа, добра идеја е да си дозволите дополнително спиење и одмор за вашето тело да се врати во нормална состојба .

 

Останете позитивни

Забавете го темпото. Можеби на почетокот ќе се почувствувате како одново да почнувате со вежбање, но ќе бидете изненадени од тоа колку брзо ќе ја вратите вашата физичка подготвеност. Запомнете дека Вашата активност ќе Ви помогне да го одржите имунитетот во добра форма за идните инфекции .

Протокол за работа на Синерџи Фитнес Центар

Сите вработени, клиенти и посетители на Фитнес Центарот мораат да ги почитуваат мерките за превенција и заштита од Коронавирусот Covid-19:

 

 • На секој вработен, клиент или посетител на Фитнес Центарот кај кој постои сомнеж дека има респираторни симптоми карактеристични за Covid-19 (температура, кашлица), не му е дозволен влез во Цнетарот и истиот може да биде отстранет од просториите.

 

 • При секој влез во Центарот, задолжително треба да се дезинфицираат рацете со средство за дезинфекција кое е видно поставено на повеќе локации, како и безконтактно мерење на телесната температура.

 

 • Секој клиент задолжително користи своја крпа во фитнес салата. Ние немаме право да Ви дадеме крпа.

 

 • Задолжително е носење на чисти спортски обувки наменети за тренинг во фитнес сала.

 

 • Секој корисник на услугите задолжително однапред го закажува својот термин за вежбање преку нашата веб страница https://synergyfitness.com.mk/.
  Термините за вежбање се ограничени на 1 час и 30 минути. Помеѓу секој термин е оставена времена разлика од 30 мин за дезинфекција на површините пред да влезе следната група клиенти.

 

 • Целата спортска опрема, справи и другите контактни површини мора да се дезинфицираат пред и по секоја употреба. Средствата за дезинфекција се поставени во шишенца со распрскувач на повеќе локации во фитнес зоната и во соблекувалните.

 

 • Задолжително е физичко растојание од 2м помеѓу секој корисник, односно користење на секоја втора справа.

 

Секој вработен, клиент или посетител кој не го почитува протоколот може да биде отстранет од фитнес центарот.

Во продолжение Протоколи кои произлегуваат од Планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Фитнес рутина во домашни услови

Ова се црни денови за сите фитнес приврзаници.

Меѓутоа,  одржувањето на фитнес рутина во оваа криза е премногу важно. Анксиозноста и неизвесноста се најдобри пријатели на стресот, а стресот, како што знаеме, си има свои последици. Наша должност е да практикуваме социјална изолација во текот на следните неколку недели,но не можеме само да седиме, јадеме, 24 часа да пратиме вести и да дозволиме негативната енергија да не надвладее. Напротив,  мора да ги одржуваме нашите редовни фитнес рутини, не само заради борбата со стресот, туку и да спречиме губење на интензитетот. Секој што се грижи за својата физичка подготвеност со нјамала инвестиција може да ги има следниве парчиња опрема дома:

 • Еднорачни тегови – кои се движат во тежина од три килограми до колку и да можете да подигнете над глава со една рака.

 

 • Јаже за скокање –  Дури и во изолација, мора да работите на Вашето кардио.

 

 • Resistance bands – од најмалку две различни нивоа на отпор. Oдлични се за основни вежби за мобилност.

 

 • Kettlebell (и). Најмалку една тежина, тежината одредете ја  во зависност од вашите вештини и искуство.

 

 • Систем за суспензија – убаво е да се има. Системите за суспензија како TRX се преносни и дозволуваат најразновидни тренинзи.

 

Меѓутоа, и без опрема, доволно е само да бидете креативни. Има голем број на вежби за целото тело кои можете да ги изведувате само со сопствена тежина.

И секако, доколку имате деца – инволвирајте ги и нив во секојдневната тренинг рутина. Децата сакаат да Ве повторуваат, а од друга страна, Вашиот тренинг го претворате во забава за целото семејство