fbpx

3 придобивки од пилатес

Пилатесот е метод на вежбање кој ја балансира силата со мобилноста, ја подобрува координацијата на телото и ги зајакнува подлабоките мускули на торзото. Трите придобивки од вежбањето на пилатес се: 

1. Го зацврстува торзото

Пилатесот е познат по својот акцент на торзото, односно мускулите на јадрото – центарот на телото од кој произлегуваат сите движења. Со пилатес вежбите се подобрува силата и функцијата на овие мускули, чијашто јачина е клучен фактор за намалување на болките во грбот и колковите.

2. Ја подобрува рамнотежата 

 Рамнотежата е важна на која било возраст и неопходна за секојдневните активности кои вклучуваат координација, како што е одење или кое било од нелинеарните движења во животот, како што се подигање и вртење. Пилатесот ја подобрува рамнотежата не само преку зајакнување на торзото, туку и поради неговиот фокус на координацијата на целото тело. 

3. Го зајакнува имунитетот 

Искуството покажува дека пилатесот помага во зајакнување на функционирањето на имунолошкиот систем, особено кај постарите возрасни лица. Иако многу истражувања се направени на постари возрасни лица, овие наоди сугерираат дека со редовно практикување на пилатес вежби, луѓе од сите возрасти може да го зацврстат имунитетот, како резултат на подобрената циркулација.  

Ве очекуваме на тренинг во Synergy! 

Секоја жена е силна жена

Многу жени ширум светот извршуваат повеќе задачи дневно, а половина од нив се премногу зафатени и едноставно го игнорираат своето тело и своето здравје. Затоа, ние се обидуваме да им помогнеме на сите убави жени каде и да се , преку споделување на нашето знаење кое сигурно ќе функционира.

Појадувајте Здраво: Првиот оброк во денот е многу важен за здрав живот. Појадокот треба да вклучува такви оброци кои ќе бидат богати и здрави – извор на енергија за да можете да останете енергични цел ден. Најважната работа што мора да ја направите е само да ја исклучите мрсната и нездрава храна од вашата исхрана.

Вежбајте секојдневно: Иако знаеме дека не е возможно секоја жена да вежба секојдневно поради бурните распореди, но сепак ако вежбате секојдневно, тоа не само што ќе ве одржува здрави туку и ќе ве штити од бројни болести. Ако не можете да ја следите рутината за тешки тренинзи, почнете да правите едноставни вежби за да го одржите вашето тело во форма.

Останете хидрирани: додека вежбате многу се потите, па за да му обезбедите енергија на вашето тело мора да се одржувате хидрирани. Недоволно пиење вода може да предизвика дехидрација, што пак води до здравствени проблеми. Така, за да останете фит мора да пиете многу вода. Водата за пиење е исто така неопходна за вашата кожа.

Ангажирајте фитнес тренер: Улогата на фитнес тренер е доста важна кога зборуваме за здравје. Фитнесот не е краткорочен процес. Добивањето насоки од личен тренер многу помага да ги постигнете вашите цели.

Вежбајте во група: Наутро или попладне, можете да одберете помеѓу многу опции за тренинг во група каде покрај тоа што ќе вежбате, дополнително и се дружите.

Масажа: Најмалку еднаш неделно одвојте време за масажа. Дали ќе биде спортска, медицинска, релакс или антицелулитна зависи од Вашата моментална состојба. Масажата е задолжителна за секоја жена, пред се затоа што ќе ја подобри Вашата благосостојба.

Разбудете се и легнете си на време: Ако следите распоред во кој не се будите и легнувате на време, тоа ќе влијае на вашето тело. Така, добрите навики за рано будење и заспивање на време се многу корисни за здрав и среќен начин на живот. Потребен е добар сон за да се одржите фит и здрави, затоа спијте доволно.

Ако трошењето малку време ве одржува здрави, тогаш е многу добро да започнете од денес за подоцна да не биде предоцна. Следете ги советите за здравје и фитнес бидејќи здравиот ум се наоѓа во здравото тело и ВИЕ, сите убави дами, ГО ЗАСЛУЖУВАТЕ ТОА!

 

Среќен 8ми Март!

4 придобивки од редовното вежбање

Се покажа дека физичката активност ни дава многу здравствени придобивки, како физички така и психички.

Вежбањето е од клучно значење за поддршка на здрав метаболизам и согорување на повеќе калории дневно. Исто така, ви помага да ја одржите мускулната маса и да изгубите тежина.

4 придобивки од редовното вежбање:

 

1. Вежбањето може да направи да се чувствувате посреќни

Многу истражувања покажуваат дека вежбањето го подобрува вашето расположение и ги намалува чувствата на депресија, анксиозност и стрес. Произведува промени во деловите на мозокот кои го регулираат стресот и анксиозноста. Исто така, може да ја зголеми чувствителноста на мозокот на хормоните серотонин и норепинефрин, кои ги ублажуваат чувствата на депресија. Интересен факт е тоа дека не е важно колку е интензивно вашето вежбање. Се чини дека вежбањето може да има корист за вашето расположение без разлика на интензитетот на физичката активност.

2. Вежбањето е добро за вашите мускули и коски

Вежбањето игра витална улога во градењето и одржувањето силни мускули и коски. Активностите како кревање тегови може да го стимулираат градењето на мускулите кога се поврзани со соодветен внес на протеини. Како што стареат луѓето, тие имаат
тенденција да губат мускулна маса и функција, што може да доведе до зголемен ризик од повреда. Практикувањето на редовна физичка активност е од суштинско значење за намалување на губењето на мускулите и одржување на силата како што стареете.

3. Вежбањето го подобрува здравјето на мозокот и меморијата

Редовното вежбање го подобрува протокот на крв во мозокот и помага за здравјето и меморијата на мозокот. Исто така многу истражувања покажуваат дека вежбањето предизвикува зголемување на големината на хипокампусот, дел од мозокот кој е од витално значење за меморијата и учењето, што може да помогне да се подобри менталната функција кај постарите возрасни лица.

4. Вежбањето може да го зголеми нивото на вашата енергија

Една постара студија покажа дека 6 недели редовно вежбање го намалува чувството на замор кај 36 луѓе кои пријавиле постојан замор. Аеробните вежби го зајакнуваат кардиоваскуларниот систем и го подобруваат здравјето на белите дробови, што може значително да помогне во нивото на енергија. Како што се движите повеќе, вашето срце пумпа повеќе крв, доставувајќи повеќе кислород до вашите мускули. Со редовно вежбање, вашето срце станува поефикасно и повешто во движењето на кислородот во крвта, правејќи ги вашите мускули поефикасни. Вклучувањето редовна физичка активност во вашето секојдневие може да го зголеми нивото на вашата енергија.

Ве очекуваме во Synergy!

Како да останете физички активни во зима

Ако во моментов се борите да одржите каква било рутина за вежбање, ветуваме дека не сте сами.

Студено е и вежбањето во зимските месеци може да биде предизвик, особено кога  температурите паѓаат.

Но, да останете физички активни е еден од најдобрите начини да го подобрите вашето ментално и  физичко здравје и да се задржите на вистинскиот пат да ги постигнете вашите фитнес цели.

Физичката активност може да ви помогне да спиете подобро и да ја намалите анксиозноста.

Редовната физичка активност, исто така, ви помага да се чувствувате подобро, да ги зајакнете  коските и мускулите, да го намалите крвниот притисок, да одржувате или изгубите тежина и да го  одржувате умот остар додека стареете. Новите истражувања, исто така, сугерираат дека физичката  активност може да помогне во зајакнувањето на вашата имунолошка функција.

Мало планирање ќе ви помогне да ги пребродите зимските месеци што претстојат. Еве 4 начини  да останете активни:

 1. Планирајте ги вашите сесии за вежбање однапред и ставете ги во вашиот календар за да  бидете сигурни дека ќе одвоите време за вежбање.
 2. Обидете се да останете во вашата рутина за вежбање, дури и кога не ви се вежба.
 3. Набавете фитнес уред за следење на напредокот што го правите.
 4. Размислете зошто вежбате и чувајте го тоа на прво место во текот на зимата, без разлика  дали тоа е за вашето ментално здравје, самодоверба, енергија, подобар сон, градење  мускули или зајакнување на имунитетот.

Зошто загревањето и истегнувањето треба да бидат дел од вашата рутина за вежбање

Започнавте програма за вежбање за да се вратите во форма и да живеете поздрав начин на живот? Рутината за вежбање може да ви одзема време – но без разлика каков тип на вежбање ќе изберете или колку сте зафатени, од клучно значење е да не го прескокнете загревањето пред тренингот или  истегнувањето потоа.

Загревањето и истегнувањето  вклучуваат вежбање со помал интензитет и побавно темпо, што ги подобрува вашите атлетски перформанси, спречува повреди и помага при закрепнување од вежбање.

Придобивките од загревањето

 

1. Подобрен проток на крв

Загревањето 10 минути пред вежбање го подобрува протокот на крв во вашите скелетни мускули и ги отвора крвните капилари. Крвта го носи кислородот потребен за функционирање на вашите мускули, така што зголемувањето на протокот на крв е една од најдобрите работи што можете да ги направите за да ги подготвите вашите мускули за вежбање.

2. Подобрена ефикасност на кислородот

Кога правите вежби за загревање, кислородот се ослободува од вашата крв полесно и на повисоки температури. Вашите мускули бараат поголеми количини на кислород додека вежбате, па затоа е важно да го направите кислородот подостапен преку одредени вежби за загревање.

3. Превенција од повреди

Загревањето го намалува рузикот од повреди, помага во опуштање на зглобовите и подобрување на протокот на крв во мускулите. Исто така помага да се подготват вашите мускули за физичките активности што треба да ги извршите.

Придобивките од истегнување

 

1. Закрепнување

По интензивно вежбање, млечната киселина се акумулира во вашиот систем и потребно е време за вашето тело да ја исчисти. Вежбите за истегнување можат да помогнат во овој процес на ослободување и отстранување на млечната киселина, помагајќи да се забрза закрепнувањето на вашето тело после тренинг.

2. Намалување на DOMS (одложен почеток на мускулна болка)

Иако по вежбањето треба да се очекува болка во мускулите, значителна количина на DOMS можеда е непријатна и да ве спречи да вежбате во иднина. Истегнувањето после вежбање помага да се ублажи прекумерната болка во мускулите, со што ќе му дозволите на вашето тело да биде подготвено за следниот тренинг.

Што може да се случи ако не се загревате пред или истегнувате по вежбањето, правилно?

– Зголемен ризик од повреда

– Згрутчување на крвта

– Зголемен стрес на кардиоваскуларниот систем

Затоа не заборавајте да се загреете и истегнете пред и после вашиот тренинг во теретана!

Ве очекуваме во Synergy!

 

Што е најдобро да се јаде пред и после тренинг

За да го извлечете максимумот од вашите тренинзи обезбедете му на вашето тело јагленихидрати што му се потребни за енергија и протеини неопходни за градење мускули. Ако не го храните правилно вашето тело, издржливоста и силата што сакате да ја постигнете може лесно да се изгуби.

Идеално, треба да јадете 3 до 4 часа пред тренингот бидејќи јадењето пред тренингот може да го попречи вашето варење.

Предлози за оброци пред тренинг:

 1. Овесна каша со млеко со малку маснотии и овошје
 2. Грчки јогурт со шумско овошје
 3. Сендвич со путер од кикирики и банана

Што да се јаде кратко време пред тренинг?

Ако имате малку слободно време пред тренинг и не сте јаделе целосен оброк, сепак треба да внесете малку храна која ќе ви даде енергија потребна за вежбање. Не е препорачливо да јадете тешка храна, бидејќи тешкото варење на таквата храна може да ја одземе енергијата потребна за вежбање. Во овој случај, можете да ги испробате следните предлози:

 1. Банана
 2. Смути

После тренингот, препорачливо е храна богата со јаглени хидрати и протеини за да ја замени согорената енергијата за време на тренингот и да помогне во градењето на мускулите.

Предлози за оброци после тренинг:

 1. Пилешки гради со басмати ориз и зеленчук
 2. Кафеав ориз или киноа со зеленчук и ракчиња, тофу или пилешки парчиња
 3. Пилешки врап со авокадо
 4. Лосос и сладок компир

Јадењето пред тренинг ви дава енергија за вежбање, јадењето после тренинг му помага на вашето тело да се опорави. Тоа значи дека и двата термини за оброци се подеднакво важни, за вашето вежбање да има целосен ефект.

Во Synergy Health bar може да го најдете вистинскиот оброк за пред и после тренинг – кафе, смути, овошје..

Ве очекуваме!

 

 

 

Како да се ослободите од стресот

Вежбањето во било која форма и тоа како влијае на ефикасноста за вашиот организам да се бори со акумулираниот стрес. Секоја физичка активност може да Ве оддалечи од секојдневните грижи , а воедно да го зголеми лачењето на ендорфинот (хормонот на среќата).

И иако сите знаеме дека вежбањето е многу битно за нашето тело, премногу сме зафатени и под стрес за да го вметнеме во секојдневната рутина.

Вежбањето ја зголемува вашата целокупна здравствена состојба и вашето чувство за благосостојба. Но, вежбањето има и некои директни придобивки за намалување на стресот:

Го зголемува ослободувањето на ендорфинот

Физичката активност може да помогне да се зголеми производството на невротрансмитери на вашиот мозок, наречени ендорфини. Притоа, секоја аеробна физичка активност  (како на пример играње тенис или планинарење во природа) допринесува да се стимулира лачењето на ендорфинот.

Медитација во движење

По една долга прошетка во природа, трчање или неколку круга пливање во базенот, честопати може да откриете дека сте заборавиле на иритациите од денот и сте се концентрирале само на движењата на вашето тело.

Како што почнувате редовно да ги ослободувате дневните тензии преку движење и физичка активност, може да откриете дека ова фокусирање на една задача , како и енергијата и оптимизмот што произлегуваат од истото, можат да ви помогнат да останете смирени и фокусирани во сè што правите.

Го подобрува вашето расположение

Редовното вежбање може да ја зголеми самодовербата, да го подобри вашето расположение, да ви помогне да се опуштите и да ги намали симптомите на блага депресија и анксиозност. Вежбањето може да го подобри и вашиот сон, кој често е нарушен од стрес, депресија и анксиозност. Сите овие придобивки од вежбањето можат да го намалат нивото на стрес и да ви дадат чувство на команда над вашето тело и вашиот живот.

Како да започнете?

Доколку подолго време, или пак никогаш не сте вежбале, најпрво консултирајте се со Вашиот доктор.

-Одете пред да трчате, односно постепено надградувајте го Вашето фитнес ниво, без преголеми очекувања на почетокот.

За повеќете здрави возрасни лица се препорачува 150 минути умерена аеробна активност неделно, односно 75 минути интензивна аеробна активност неделно (или пак комбинација од двете). Поголем обем на физичка активност секако дека ќе допринесе до уште поголеми здравствени придобивки.

-Правете го тоа што го сакате. Речиси секоја форма на физичка активност може да го зголеми нивото на вашето фитнес искуство додека пропорционално го намалува стресот. Најважно е да изберете активност во која уживате.

-За да почнете и да останете лојални на Вашата основна цел – вежбањето, поставете си помали специфични, мерливи, остварливи, релевантни и временски ограничени цели.

Правила за исхрана кои ќе го поттикнат вашето вежбање

Што јадете, и кога, има големо влијание на нивото на вашата енергија и на тоа колку добро се опоравувате од тренингот. 

Но, каква храна треба да јадете за да имате корист од тренингот?  

Недоволното внесување на витамини, минерали и други хранливи материи може да го загрози здравјето и перформансите. 

Сепак, да се поттикне активност е лесно со следење на добро воспоставените правила на здрава исхрана. Јадете многу овошје и зеленчук, консумирајте протеини, јадете здрави масти, внесувајте јаглехидрати од цели зрна и пијте многу течности, особено вода. Дајте му ja на вашето тело потребната енергија. 

Правило бр. 1: Внесувајте јаглехидрати

Јаглехидратите се сфаќаат како непотребни од многу луѓе. Но, истражувањата во изминатите години покажаа дека помагаат на вашето тело за време на долги и интензивни вежби. Всушност, колку сте поактивни, толку повеќе јаглехидрати ви се потребни. 

 Но, што е со трендот спортистите да јадат повеќе маснотии и малку јаглехидрати? Доказите сугерираат дека овие диети не ги зајакнуваат атлетските перформанси и всушност ги попречуваат при повисок интензитет. 

За време на тренингот, јаглехидратите го поттикнуваат вашиот мозок и мускули. Поради тоа тие се многу битни редовно да се внесуваат преку исхранта. 

Правило бр. 2: Протеините се најважни во исхраната

Протеинот е важен бидејќи ги обезбедува аминокиселините што му се потребни на вашето тело за да изгради и поправа мускулите. 

Повеќето истражувања сугерираат дека многу активните луѓе треба да јадат 1,2 до 2 грама протеини по килограм телесна тежина. Луѓето кои не се активни треба да јадат помалку протеини. 

Правило бр. 3: Не ги игнорирајте мастите

Мастите се збунувачка тема за многу луѓе. Но, се од суштинско значење за здрава исхрана. Мастите даваат енергија и му помагаат на вашето тело да ги апсорбира витамините. Некои витамини (како А, Д, Е и К) всушност имаат потреба од маснотии за правилно да имаат корист на вашето тело. 

Бидете сигурни да изберете незаситени масти. Добри извори се маслото од авокадо, маслиново и канола, ленено семе и јаткасти плодови. 

Правило бр. 4: Знајте што ви треба пред тренинг

Јадењето во текот на денот треба да ви даде доволно енергија. Меѓутоа, за да избегнете проблеми со дигестивниот систем, избегнувајте да јадете непосредно пред да вежбате. 

Како општо правило, јадете еден до три часа пред тренингот, дури и ако сакате да правите постојана активност со висок интензитет. 

Правило бр. 5: Запомнете го правилото после тренинг

Вашето тело ги користи своите складирани извори на енергија за време на тренингот. Откако ќе извежбате, треба да ги вратите тие хранливи материи. 

Истражувањата покажуваат дека јадењето храна богата со протеини после тренингот, обезбедува есенцијални амино киселини кои ги градат и поправаат мускулите 

Експертите велат дека смути после тренинг е одличен избор, за да ги внесете сите хранливи материи кои се потребни после напорен тренинг. 

Па затоа, ве очекуваме во Синерџи на освежително смути и квалитетен тренинг! 

 

Зошто водата е неопходна за вашето тело?

Зошто водата е неопходна за вашето тело?

Според истражувањата на експертите нашето тело се состои од околу 60% вода. Исто така, се смета за суштинска материја, што значи дека телото не може да произведе доволно само преку метаболизмот за да ги задоволи дневните потреби.

Водата делува како амортизер, заштитувајќи ги вашите органи и ткива и помагајќи во одржувањето на клеточната форма.

Затоа, треба да се внесува доволно вода преку храна и пијалоци, за да се обезбеди правилна функција на телото.

7 придобивки од пиење вода секое утро

 • Помага да се рехидрира вашето тело
 • Чаша вода пред појадок го намалува внесот на калории во текот на денот
 • Ја подобрува вашата кожа
 • Ги подобрува менталните перформанси
 • Помага во елиминација на токсините
 • Ја регулира телесната температура
 • Го зајакнува вашиот имунитет

Да не заборавите на најважното – секојдневно внесувајте вода при физичката активност.

Ве очекуваме во Синерџи!

Дали ги знаеш придобивките од секојдневно пиење смути?

Смути пијалоците се одличен начин да го вклучите овошјето и зеленчукот во вашата исхрана и да добиете здрава доза на енергија од природни шеќери. Во продолжение ви ги откриваме петте придобивки од пиењето смути секој ден:

1. Ја поддржува функцијата на мозокот

Една од здравствените придобивки од секојдневното пиење смути е зголемување на функцијата на мозокот. Здравите масти помагаат да се нахрани мозокот и да се предизвика здрав развој на клетките. Ова води до зголемена меморија, побрзи стапки на учење и подобрена способност за обработка на информации.

2. Го зголемува нивото на енергија и помага во управувањето со тежината

Друга придобивка е зголеменото ниво на енергија. Со природните шеќери, здравите масти и протеините во секое смути, можете да добиете постојана енергија која ќе ве држи во текот на целиот денот.

3. Го зајакнува имунолошкиот систем

Редовното конзумирање на смути помага во одржувањето на здрав имунолошки систем. Антиоксидансите кои се наоѓаат во овошјето ги штитат клетките од оштетување, што доведува до здрав имунолошки систем. Антиоксидансите, исто така, може да помогнат да се спречи оштетувањето од слободните радикали и токсините кои можат да доведат до рак или срцеви заболувања.

4. Го зголемува внесот на витамини

Здрава придобивка од пиење смути секој ден е тоа што го зголемува внесот на витамини. Здравите овошја и зеленчуци во секое смути содржат дополнителни хранливи материи и ви даваат повеќе од доволно витамини за тој ден.

5. Го зголемува внесот на влакна во организмот

Влакната му помагаат на дигестивниот систем и може да помогнат во намалувањето на шансите за развој на срцеви заболувања и дијабетес. Некои намирници со висока застапеност на влакна кои треба да се додадат во смути се: малини, капини, јагоди, круши, јаболка, банани, темно лиснат зеленчук, семки од чиа, ленено семе, путер од бадем итн.

Во нашиот Health Bar можеш да најдеш најразлични видови и вкусови на смутиња, те очекуваме!