fbpx

Вежбање пред спиење: Добра или лоша навика?

Дали е лошо да вежбате пред спиење?

 

Експертите често предупредуваат дека вежбањето доцна попладне и навечер може да го наруши сонот.

Сепак, сè поголем број докази сугерираат дека вежбањето пред спиење не им го отежнува заспивањето на повеќето возрасни лица, па дури и може да им помогне на некои да се одморат подобро.

 

Најдоброто и најлошото време за вежбање пред спиење

 

Едно истражување забележало дека учесниците кои вежбале наутро заспивале побрзо навечер, додека оние кои вежбале пред спиење останале да спијат подолго. Друго истражување открива дека енергичното вежбање пред спиење го зголемува пулсот, што го отежнува заспивањето. Трета студија утврди дека времето на вежбање воопшто не влијае на квалитетот на сонот. Во принцип, добро е да вежбате во секое време од денот. Сепак, некои истражувачи сугерираат дека треба да престанете да вежбате најмалку 90 минути пред спиење.

 

Совети за вежбање во текот на ноќта:

 

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вечерното вежбање  за да спиете подобро.

Темпирајте: Едно истражување покажа дека луѓето кои вежбале умерено или интензивно три часа пред спиење, заспивале побрзо од оние кои не вежбале.

Но, на телото му требаат околу 90 минути за да се врати во состојба на одмор после вежбање. Избегнувајте вежбање непосредно пред да си легнете.

Зајакнете ја врската помеѓу умот и телото: Видови вежби, какви што нуди јогата, се поврзуваат со подобрување на ментално здравје, како и со спиењето. Ако се борите со анксиозност или несоница, обидете се да вежбате и со ум и со тело за да ја ослободите напнатоста и стресот.

Слушајте го вашето тело: Ако се сомневате дека вашата вечерна рутина за вежбање ве држи будни навечер, обидете се со друг вид вежба или префрлете се на утринска или попладневна сесија.

 

Ве очекуваме во Synergy!