fbpx

Дали ги знаеш придобивките од секојдневно пиење смути?

Смути пијалоците се одличен начин да го вклучите овошјето и зеленчукот во вашата исхрана и да добиете здрава доза на енергија од природни шеќери. Во продолжение ви ги откриваме петте придобивки од пиењето смути секој ден:

1. Ја поддржува функцијата на мозокот

Една од здравствените придобивки од секојдневното пиење смути е зголемување на функцијата на мозокот. Здравите масти помагаат да се нахрани мозокот и да се предизвика здрав развој на клетките. Ова води до зголемена меморија, побрзи стапки на учење и подобрена способност за обработка на информации.

2. Го зголемува нивото на енергија и помага во управувањето со тежината

Друга придобивка е зголеменото ниво на енергија. Со природните шеќери, здравите масти и протеините во секое смути, можете да добиете постојана енергија која ќе ве држи во текот на целиот денот.

3. Го зајакнува имунолошкиот систем

Редовното конзумирање на смути помага во одржувањето на здрав имунолошки систем. Антиоксидансите кои се наоѓаат во овошјето ги штитат клетките од оштетување, што доведува до здрав имунолошки систем. Антиоксидансите, исто така, може да помогнат да се спречи оштетувањето од слободните радикали и токсините кои можат да доведат до рак или срцеви заболувања.

4. Го зголемува внесот на витамини

Здрава придобивка од пиење смути секој ден е тоа што го зголемува внесот на витамини. Здравите овошја и зеленчуци во секое смути содржат дополнителни хранливи материи и ви даваат повеќе од доволно витамини за тој ден.

5. Го зголемува внесот на влакна во организмот

Влакната му помагаат на дигестивниот систем и може да помогнат во намалувањето на шансите за развој на срцеви заболувања и дијабетес. Некои намирници со висока застапеност на влакна кои треба да се додадат во смути се: малини, капини, јагоди, круши, јаболка, банани, темно лиснат зеленчук, семки од чиа, ленено семе, путер од бадем итн.

Во нашиот Health Bar можеш да најдеш најразлични видови и вкусови на смутиња, те очекуваме!