fbpx

Што е најдобро да се јаде пред и после тренинг

За да го извлечете максимумот од вашите тренинзи обезбедете му на вашето тело јагленихидрати што му се потребни за енергија и протеини неопходни за градење мускули. Ако не го храните правилно вашето тело, издржливоста и силата што сакате да ја постигнете може лесно да се изгуби.

Идеално, треба да јадете 3 до 4 часа пред тренингот бидејќи јадењето пред тренингот може да го попречи вашето варење.

Предлози за оброци пред тренинг:

  1. Овесна каша со млеко со малку маснотии и овошје
  2. Грчки јогурт со шумско овошје
  3. Сендвич со путер од кикирики и банана

Што да се јаде кратко време пред тренинг?

Ако имате малку слободно време пред тренинг и не сте јаделе целосен оброк, сепак треба да внесете малку храна која ќе ви даде енергија потребна за вежбање. Не е препорачливо да јадете тешка храна, бидејќи тешкото варење на таквата храна може да ја одземе енергијата потребна за вежбање. Во овој случај, можете да ги испробате следните предлози:

  1. Банана
  2. Смути

После тренингот, препорачливо е храна богата со јаглени хидрати и протеини за да ја замени согорената енергијата за време на тренингот и да помогне во градењето на мускулите.

Предлози за оброци после тренинг:

  1. Пилешки гради со басмати ориз и зеленчук
  2. Кафеав ориз или киноа со зеленчук и ракчиња, тофу или пилешки парчиња
  3. Пилешки врап со авокадо
  4. Лосос и сладок компир

Јадењето пред тренинг ви дава енергија за вежбање, јадењето после тренинг му помага на вашето тело да се опорави. Тоа значи дека и двата термини за оброци се подеднакво важни, за вашето вежбање да има целосен ефект.

Во Synergy Health bar може да го најдете вистинскиот оброк за пред и после тренинг – кафе, смути, овошје..

Ве очекуваме!