fbpx

Вежбање пред спиење: Добра или лоша навика?

Дали е лошо да вежбате пред спиење?

 

Експертите често предупредуваат дека вежбањето доцна попладне и навечер може да го наруши сонот.

Сепак, сè поголем број докази сугерираат дека вежбањето пред спиење не им го отежнува заспивањето на повеќето возрасни лица, па дури и може да им помогне на некои да се одморат подобро.

 

Најдоброто и најлошото време за вежбање пред спиење

 

Едно истражување забележало дека учесниците кои вежбале наутро заспивале побрзо навечер, додека оние кои вежбале пред спиење останале да спијат подолго. Друго истражување открива дека енергичното вежбање пред спиење го зголемува пулсот, што го отежнува заспивањето. Трета студија утврди дека времето на вежбање воопшто не влијае на квалитетот на сонот. Во принцип, добро е да вежбате во секое време од денот. Сепак, некои истражувачи сугерираат дека треба да престанете да вежбате најмалку 90 минути пред спиење.

 

Совети за вежбање во текот на ноќта:

 

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вечерното вежбање  за да спиете подобро.

Темпирајте: Едно истражување покажа дека луѓето кои вежбале умерено или интензивно три часа пред спиење, заспивале побрзо од оние кои не вежбале.

Но, на телото му требаат околу 90 минути за да се врати во состојба на одмор после вежбање. Избегнувајте вежбање непосредно пред да си легнете.

Зајакнете ја врската помеѓу умот и телото: Видови вежби, какви што нуди јогата, се поврзуваат со подобрување на ментално здравје, како и со спиењето. Ако се борите со анксиозност или несоница, обидете се да вежбате и со ум и со тело за да ја ослободите напнатоста и стресот.

Слушајте го вашето тело: Ако се сомневате дека вашата вечерна рутина за вежбање ве држи будни навечер, обидете се со друг вид вежба или префрлете се на утринска или попладневна сесија.

 

Ве очекуваме во Synergy!

„СМАРТ“ пристап за константност при вежбање

„SMART“ е ефективна алатка која обезбедува јасност, фокус и мотивација кои ви се потребни за да ги постигнете вашите цели.

Кога станува збор за здрав и активен живот, вежбањето е неопходен дел, но сепак, повторувањето на исти тренинзи недела по недела може да стане монотоно и да ја намали мотивацијата.

Затоа е важно периодично да ја ажурирате вашата лична фитнес рутина користејќи го SMART пристапот. Овој систем (специфичен, мерлив, остварлив, реален, временски ограничен) може да се користи во голем број сценарија од управување со проекти до личен развој, но тој е особено ефикасна алатка кога станува збор за физичката кондиција и дисциплина.

 

Специфични

Вашата цел треба да биде јасна и конкретна, во спротивно нема да можете да ги фокусирате вашите напори или да се чувствувате вистински мотивирани за да ја постигнете.

Ова можете да го постигнете преку поставување на следните прашања:

 • Што сакам да постигнам?
 • Зошто е важна оваа цел?

 

Мерливи

Важно е да имате мерливи цели, за да можете да го следите вашиот напредок и да останете мотивирани.

Ова можете да го постигнете преку поставување на следните прашања:

 • Колку?
 • Како ќе знам кога ќе се постигне?

 

Достижни

Вашата цел исто така треба да биде реална и остварлива за да биде успешна. Со други зборови, тоа треба да ги прошири вашите способности, но сепак да остане возможна.

Ова можете да го постигнете преку поставување на следните прашања:

 • Како можам да ја постигнам оваа цел?
 • Колку е реална целта, врз основа на други ограничувања, како што се финансиските фактори

 

Релевантни

За вашите цели да останат релевантни, потребно е да си ги поставите следните прашања:

 • Дали ова изгледа вредно?
 • Дали ова одговара на нашите други напори/потреби?
 • Дали е применлив во сегашната социо-економска средина?

 

Временски ограничен

Секоја цел има потреба од датум, за да имате рок на кој треба да се фокусирате.

Ова можете да го постигнете преку поставување на следните прашања:

 • Што можам да направам за шест месеци од сега?
 • Што можам да направам за шест недели од сега?
 • Што можам да направам денес?

 

Да го земеме вежбањето во теретана како пример користејќи го SMART пристапот.

Прво, поставете одредена цел, тоа може да биде посета на теретана 2 пати неделно или три пати неделно. Следно, измерете ги потрошените калории со помош на паметниот телефон или паметниот часовник и запишете го бројот во дневникот на активности. Поставете остварлива/достижна цел што може да се мери или квантифицира, како што е вежбање по еден час на дневно ниво. Исто така, треба да изберете цел што е реална со оглед на вашата способност и расположливите ресурси.

 

Започнете веднаш, Ве очекуваме во Synergy Fitness & Spa!

Како вежбањето влијае на менталното здравје

Како вежбањето влијае на менталното здравје?

 

Скоро сите сме запознаени дека вежбањето е проактивен начин за подобрување на нашата физичка состојба и борба против болести, препознатливо како суштински елемент во градењето и одржувањето на менталната „кондиција“.

Истражувањата покажаа дека редовната физичка активност е исто толку ефикасна како и психотерапијата за лекување на блага до умерена депресија. Физичките вежби помагаат во борбата против неактивноста и чувството на безнадежност кои се карактеристични за депресијата.

Со редовна физичка активност можеме да:

– Ја намалиме анксиозноста. Многу студии дојдоа до овој заклучок дека луѓето кои вежбаат велат дека имаат помалку стресни моменти и се помалку нервозни.

– Вежбањето позитивно влијае на расположението особено кога се работи за „бегање“ од напнатоста, заморот, лутината и енергијата.

– Вежбањето може да го подобри начинот на кој ја перципирате вашата физичка состојба, спортските способности и имиџот на телото. Зголемената самодоверба е уште една придобивка.

-Последно, но не и најмалку важно, вежбањето ве доведува во контакт со други луѓе во една позитивна средина во кои делите слични интереси.

 

Затоа, не чекајте и започнете веднаш!

Ве очекуваме во Synergy Fitness&Spa.

Биди посилна, биди подобра, заедно со Synergy Fitness & Spa!

Денес го славиме извонредниот придонес на жените во општеството, како ѝ инспиративната улога во борбата за своите права, како чекор кој секојдневно го надминува својот потенцијал.

 

Како да го изберете идеалниот подарок за овој посебен ден, но и да заштедите време?

 

Прво, треба да ја категоризирате жената на која сакате да и подарите подарок – дали тоа е Вашата мајка, баба, сестра, пријателка или пак, колешка, или пак на сите нив.

Потоа, доаѓа ред на избор на идеалниот подарок. За да ги „избегнете“ класичните подароци, ние ви подготвиме две промоции.

Првата промоција е наменета за сите физички активни жени кои сакаат, а таа гласи вака – 3 месеци фитнес и 12 персонализирани тренинзи по цена од 8.000 ден.

Но исто така, ја подготвивме и следната промоција – 10 антицелулитни масажи и 10 посети на спа центар по цена од 4.000 ден.

Количините на овие две промоции се ограничени и се валидни за уплати само на 08.03.2022.

 

Да не заборавиме дека време за дарување е секој ден, не само денес, па токму поради тоа, во текот на целиот месец ги имаме следните ваучери кои може да ги подарите за уживање и релаксација:

 

 • Спортска масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона по цена од 1.500 ден.
 • Медицинска масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона по цена од 1.400 ден.
 • Релакс масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона по цена од 1.200 ден.

 

И за крај, наједноставната, но за многумина и најдрагата честитка – Ви посакуваме Среќен 8ми март!

Среќен 7ми роденден Synergy!

На 4 февруари прославуваме 7 години постоење, со изненадувања за вас!

 

Седум години ги започнуваме утрата со фитнес тренинзи, уживаме во Спа центарот после напорните работни денови и во релакс масажите со нашите најблиски. Седум години пред секој тренинг, пиеме кафе во Synergy за максимум енергија на персонализираните тренинзи со омилените фитнес инструктори, а потоа заедно со нив се рестартираме со најосвежителните smoothies од Health барот..

 

Роденденот го прославуваме заедно со вас, нашите најверни фанови и клиенти, со роденденски промоции кои се само на 04.02 (петок), онлајн или на нашиот приемен пулт:

 

 • 3 месеци фитнес и спа = 7.000 ден.
 • 10 персонални тренинзи и месечна карта фитнес = 7.000 ден.
 • 7 спортски масажи = 7.000 ден.
 • 10 релакс масажи = 7.000 ден.

 

Во месецот на љубовта, подготвивме уште неколку промоции кои ќе бидат идеален подарок за вашите блиски, достапни за уплати од 05.02 до 14.02, онлајн или на нашиот приемен пулт.

 

За двајца:
Индивидуални ваучери:
 • Спортска масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона = 1.500 ден.
 • Медицинска масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона = 1.400 ден.
 • Релакс масажа на цело тело и 2 часа посета на спа зона = 1.200 ден.

 

Останува само уште заедно да го прославиме 7миот роденден, да растеме заедно, да продолжиме да водиме здрав живот и да славиме уште многу, многу родендени заедно!

 

Ви благодариме на довербата,

Ваш Synergy Fitness & Spa.💚

Потребна мотивација во текот на зимата

Велат за да имаш тело за пофалба во лето, со вежбање треба да започнеш уште во текот на зимата. Секако дека сите уживаме во Cosy атмосферата која ни ја нуди зимата, но не би требало да се „улежиме” во периодот кој ни претстои.

 

Ви даваме неколку совети за мотивација да вежбате во долгите и тмурни денови, кои за момент се и најубавиот период од годината.

 

Будете се со светлина

 • Подгответе го вашиот терен, разбудете со светлина која ќе ве расони и мотивира да одите на утринско вежбање во Synergy!

Размислувајте за вашето здравје

 • Бидете решителни и не дозволувајте мрзеливоста да ви застане на патот до Synergy. Имајте во предвид дека вежбањето ви одзема еден час од денот, а игра голема улога за здравјето.

Повеќе енергија во текот на денот

 • Утринските вежби се вистински извор на енергија во текот на ладната зима. Заменете го утринското кафе со вежби и бидете енергични и продуктивни во текот на целиот ден.

 

И најважното прашање: Што после празниците?

Нема потреба да чувствувате вина после празничната трпеза. Вратете се на добриот пат со здрава исхрана и вежбање!

Враќање во форма после празниците

Празничните трпези се еден од омилените „highlights” за време на празниците, па дури и за оние кои пазат на исхраната. Но, празниците полека завршуваат, а време е ние да се вратиме на она што претставува главен извор на енергија и витка става, вежбањето и здравиот начин на исхрана!

Па, за да се разбудиме од зимскиот сон ви припремивме неколку рецепти за детокс оброци кои ќе ви помогнат да ја вратите рамнотежата на исхраната. Погледнете ги во продолжение и уживајте во вкусниот избор:

Зимско зелено смути:

 • 1 морков
 • 2 портокали
 • 1 шолја спанаќ
 • Малку брокула
 • 1 банана
 • 1 јаболко
 • Една шолја вода
 • За зимскиот вкус да преовладува, додадете малку цимет или рендано морско оревче.

Не-обична детокс вода:

 • 2 парчиња круша, се сече на помали парчиња
 • 1 парче вар, се сече на половина
 • 1/4 инчен тенок парче ѓумбир

„Строгадетокс вода:

 • 1 лажица рендан ѓумбир
 • сок од два лимони
 • 1 лажица цимет
 • 2 L вода

 

Да не заборавите на најважното – физичката активност.

Ве очекуваме во Синерџи!

8 совети за водење здрав начин на живот

Со цел да си го подобрите квалитетот на животот кој што го живеете, здравјето и благосостојбата, потребни се низа подобрувања и придржувања до некои правила кои со текот на времето треба да станат Ваш начин на живот. Преку одржување на здрави навики и избегнување на помислата за откажување, можете да ја постигнете посакувана цел.

 

Еве неколку основни совети за одржување на здравјето и подобрување на квалитетот на животот:
Оптимална хидратација
 • За оптимална хидратација на организмот потребно е да внесуваат доволно течности, пред се вода, најмалку 8 чаши дневно. Така ќе имате повеќе енергија, а кожата ќе Ви биде повеќе еластична и поздрава.
Квалитетен сон е половина здравје
 • Долгочасовниот сон не Ви е доволен? Освен вечерниот сон, секојдневно мора да си дозволите барем 30 минутен квалитетет одмор од тековните обврски. На тој начин, Вашиот вечерен сон ќе биде квалитетен и ефективен.
Избегнување на пушење, алкохол и други штетни материи
 • Ризикот од кардиоваскуларни и мозочни заболувања значително се зголемува кај пушачите, а редовното консумирање на алкохол предизвикува зависност, депресија и анксиозност, висок крвен притисок и заболувања на црниот дроб. Обидете се максимално да ја избегнувате редовната консумација на овие штетници.
Храна и свежи сокови
 • Изборот на храна и начинот на внесување во организмот е од голема важност за здрав начин на живот. Исто така обидете се да внесувате свежо цедени сокови, наместо купечки.
Правилен избор на опкружување
 • Изберете го Вашето опкружување, изберете ги вистинските луѓе покрај себе. Навиките и енергиите на луѓето со кои го делиме нашето секојдневие стануваат дел од нас и нашето секојдневие, па токму поради тоа направете го вистинскиот избор.
3 часа без телефон
 • Обидете се да одвоите барем 3 часа од Вашето секојдневие каде што нема да имате допир со Вашиот телефон. Реалноста е многу поважна.
Активен животен стил
 • Активниот начин на живот секогаш придонесува кон подобрување на квалитетот на животот, зголемување на издржливост и флексибилност, подобрување на благосостојбата. Поради тоа, потрудете се да имате квалитетен живот.
Редовна физичка активност
 • Физичката активност освен што е помагало за контролирање и намалување на телесната тежина, помага во намалување на ризикот при срцеви и малигни заболувања, го подобрува менталното здравје и и зголемува шансите за поквалитетен живот.

 

Подобрете го Вашиот квалитет на живот и започнете со промени за постигнување на посакуваната цел.

Овој Black Friday искористете ги промоциите:

Количините се ограничени. Важи само за онлајн уплати.

Акупунктура: како функционира и кои се нејзините придобивки

Што е акупунктурата?

 

Акупунктурата вклучува вметнување на тенки игли низ Вашата кожа во некои точки на Вашето тело. Таа најчесто се практикува за лекување болки, но исто така се користи за целокупна благосостојба, како и за управување со стресот.

Традиционалната кинеска медицина ја објаснува акупунктурата како техника за балансирање на протокот на енергија или животна сила – позната како чи или qi – за која се верува дека тече низ некои патишта во Вашето тело. Со внесување игли во одредени точки долж овие патишта Вашиот проток на енергија ќе одржува баланс.

Акупунктурата се користи главно за ублажување на непријатност поврзана со различни болести и состојби. Современите истражувања докажуваат ефекти на акупунктурата врз нервниот систем, ендокриниот и имунолошкиот систем, кардиоваскуларниот и дигестивниот систем. Со стимулирање на различните системи на телото, акупунктурата може да помогне во процесот при решавање на болката, подобрувајќи го спиењето, дигестивната функција и чувството на благосостојба.

Стотици клинички студии за придобивките од акупунктурата покажуваат дека успешно ги третира состојбите кои се движат од мускулно-скелетни проблеми (болки во грбот, болки во вратот и други) до гадење, мигрени, анксионзност и депресија, алергии, несоница и хипертензија.

 

Кои се придобивките од акупунктурата?

 

Ако размислувате за акупунктура за прв пат во продолжение ќе наведеме неколку од здравствените придобивки што може да ги уживате ако примате третман за акупунктура:

 • Акупунктурата го намалува стресот
 • Намалена болка во грбот и зглобовите
 • Олеснување на главоболка
 • Подобрен вид
 • Подобар сон
 • Помага при алергии
 • Го контролира крвниот притисок
 • Ја зголемува енергијата
 • Ги намалува дигестивните проблеми

Доколку сте заинтересирани и сакате да ги искусите бенефитите на акупунктурата, закажете го вашиот термин во Synergy Fitness & Spa и заборавете на болките! 😊

5 работи кои ќе ве мотивираат да почнете со вежбање

Одлучност, упорност и мотивација – трите клучни работи кои ќе ве водат низ процесот на вежбање, без разлика дали преферирате трчање, возење велосипед или пак, посета на фитнес центар.

 

Прочитајте ги следните совети како да се мотивирате после долга пауза, или пак сакате да водите здрав и активен живот на долг рок:

 

 1. Поставете си јасна цел
 • Една од најважните работи кои ќе ве водат е поставување на цел која сакате да ја постигнете. Дали тоа е намалување на 5cm во обем или вежбање секој втор ден, не е важно, се додека целта е остварлива и доволно мотивирачка.

 

 1. Дадете си временски рокови
 • Временските рокови се одлична алатка за држење до предвидениот термин за вежбање или пак, постигнување на целта за посакуваниот период.

 

 1. Евидентирајте го секој напредок
 • Послатко е кога ќе ги погледнете забелешките со промени кои настанале од упорниот тренинг од минатиот месец, нели?

 

 1. Слушајте ја омилената музика додека вежбате
 • Музиката можеби на моменти претставува најголема мотивација кога станува збор „будење“ на енергијата и желбата за физичка активност.

 

 1. Вежбајте во друштво и натпреварувајте се
 • Без разлика дали тоа е Вашиот партнер или Вашата најдобра пријателка, вежбањето во друштво е секогаш позабавно, а исто така, кога не ви се вежба секогаш ќе има личност која ќе ви го промени ставот. А за натпреварувањата, „будењето“ на натпреварувачкиот дух секогаш е мотивација за вежбање. За таа цел, имаме специјална септемвриска понуда:

 

 

 • И за крај, после напорното вежбање резервирајте си целосно уживање и опуштање во нашите спа центри со некоја од нашите септемвриски понуди: